Wycieczki


powrót

Kolorowe Jeziorka - Rudawy Janowickie

Kolorowe jeziorka, Wieściszowice

Odległość od Gościńca Kapella:  

  około 30 km

Trasa przyjazna dla: 

 

pieszych małych i dużych

W Rudawskim Parku Krajobrazowym, w gminie Marciszów można podziawiać 4 kolorowe jeziorka, które są dostępne przez cały rok. Jednak w poszczególnych porach roku można podziawiać je wszystkie lub część. Przy jeziorkach jest 5 parkingów, na których pozostawienie samochodu jest jedynym kosztem, jaki musimy ponieść. Pierwsze zółte jeziorko, swój kolor zawdzięcza wodom deszczowym, które spływając po zboczach wypłukują minerały z hałd. Jeziorko purpurowe wypełnione jest brunatno-czerwoną wodą, której kolor ma swoje źródło z pozyskiwanego tu kiedyś pirytu. 

Jeziorko błękitne, nazywane również lazurowym, jest bardzo czyste i zawiera związki miedzi, które nadają mu zjawiskowy kolor. Idąc dalej szlakiem docieramy do jeziorka zielonego, które w zależności od pory roku zmienia swoją objętość i nie zawsze jest efektowne, jak by się można było tego spodziewać. Nad jeziorkami wznosi się szczyt Wielka Kopa, który stanowi punkt widokowy. 

W zależności od sił i chęci kolejne etapy wycieczki na kolorowe jeziorka można modyfikować. W jedną stronę jest to 2-godzinny spacer, z kilkoma przewyższeniami, wyższe partie trasy nie są odpowiednie dla wózków.  Najwyższe jeziorko położone jest na wysokości 730 m n.p.m., pokonując trasę dojścia do kolejnych jeziorek możemy podziwiać twory przyrody ożywionej i nieożywionej - różnorodność skał i minerałów w tym miejscu jest bardzo bogata. Istnieje możliwość wynajęcia stanowiska do grilowania przy purpurowym jeziorku.